Preparaty na odchudzanie – sprawdzamy czy działają

preparaty na odchudzanie sprawdzamy czy działają

Nadwaga, czyli nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające ilości zdrowotne, stanowi problem nie tylko natury estetycznej. Jest to choroba, która pozostając nieleczona może prowadzić lub przyspieszać rozwój wielu niebezpiecznych chorób, między innymi takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, bezdech nocny, stłuszczenie wątroby, kamica dróg żółciowych czy żylaki kończyn dolnych. Aby określić, czy mamy do czynienia z nadwagą czy z otyłością, należy wykonać odpowiednie pomiary, spośród których najczęściej wykorzystywanym jest BMI.

Czym jest BMI i o czym nam mówi?

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jednym z podstawowych mierników wagi w zależności od wzrostu jest tzw. wskaźnik  BMI, czyli Body Mass Index. Parametr ten określa stopień nadmiaru tkanki tłuszczowej, jednak nie mówi o jej dokładnym rozmieszczeniu w naszym organizmie. Warto dodać, że to właśnie rozlokowanie tkanki tłuszczowej ma najistotniejszy wpływ na stopień zagrożenia wieloma schorzeniami wynikającymi z nadwagi oraz otyłości.

Wskaźnik BMI oblicza się z prostego wzoru:

BMI = masa ciała (kg) /wzrost (m)2

Prawidłowa waga znajduje się w przedziale między 18,5 – 24,9 kg/m2. Jeśli BMI wyjdzie powyżej 25 kg/m2, wówczas mówimy o nadwadze, natomiast BMI o wartości ponad 30 kg/m2 świadczy o otyłości.

Dlaczego warto schudnąć?

Utrata nadprogramowych kilogramów wiąże się z wieloma korzyściami dla naszego organizmu. Z jednej strony w ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób, natomiast z drugiej zyskać smuklejszą i atrakcyjniejszą sylwetkę, wraz z którą wzrośnie nasza samoocena.

Już utrata wagi o 10% zapewni wzrost:

  • energii życiowej,
  • o 30% tolerancji wysiłku,
  • pewności siebie,
  • atrakcyjności danej osoby.

W jaki sposób wspomóc odchudzanie?

Często okazuje się, że zmiana dotychczasowego sposobu odżywiania oraz aktywność fizyczna są niewystarczające, aby zrzucić zbędne kilogramy. Wówczas proces spalania tkanki tłuszczowej można wspomóc sięgając po skuteczne preparaty na odchudzanie. Obecnie na rynku można znaleźć niezwykle szeroki wybór suplementów diety, które nie tylko hamują łaknienie, ale także poprawiają przemianę materii.

Preparaty wspomagające odchudzanie można podzielić na:

  • środki zmniejszające łaknienie i uczucie głodu, które zawierają w składzie włókna roślinne absorbujące wodę i pęczniejące w żołądku, zmniejszając tym samym apetyt.
  • produkty pęczniejące, dające długotrwałe uczucie sytości, które najczęściej produkowane przy wykorzystaniu błonnika pokarmowego. Błonnik, w szczególności ten nierozpuszczalny w wodzie (celuloza, ligniny) ma istotny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, wiążąc wodę i nadmiar kwasu solnego w żołądku.
  • specyfiki hamujące wchłanianie tłuszczów i cukru, zawierające w składzie otrzymywany z pancerzy skorupiaków chitosan, który nie jest wchłaniany przez organizm. Składnik ten absorbuje wodę i wiąże tłuszcz w układzie pokarmowym, który następnie jest usuwany ze stolcem.
  • suplementy wytwarzające ciepło, tzw. termogeniczne, które pobudzają wytwarzanie ciepła przez organizm. W ich składzie może znajdować się np. l-karnityna. Tego typu preparaty odchudzające nie powinny być stosowane przez osoby w podeszłym wieku i z chorobami serca, gdyż mogą powodować wzrost ciśnienia tętniczego lub przyspieszać pracę serca.

Po jakie preparaty na odchudzanie nie warto sięgać?

Chcąc skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, należy przede wszystkim rozsądnie wybierać preparaty wspomagające odchudzanie oraz przestrzegać zaleceń producentów. Warto uważać na suplementy zawierające różne niebezpieczne składniki , niewiadomego pochodzenia. Na pewno warto zrezygnować ze środków posiadających w składzie sibutraminę oraz amfetaminę. Składniki te mogą wywoływać szereg niepożądanych działań, takich jak między innymi zaburzenia wzroku i słuchu, arytmia serca (która może być bezpośrednią przyczyną zawału serca), spadek odporności oraz ogólne wyczerpanie organizmu.

Jeśli zdecydujemy się sięgnąć po dwa różne preparaty odchudzające, powinniśmy uważać, jakie składniki ze sobą łączymy. Przykładowo równoczesne przyjmowanie efedryny w połączeniu z kofeiną może rzeczywiście skutecznie redukować tkankę tłuszczową, ale może też prowadzić do pojawienia się efektów ubocznych (podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, przyspieszona akcja serca, pobudzenie ośrodka oddechowego).

Osobom chcącym spalić tkankę tłuszczową nie poleca się także stosowania przeczyszczających preparatów na odchudzanie. Tego typu środki mogą w krótkim czasie doprowadzić do zaburzenia równowagi elektrolitowej, która może zakłócić prawidłową prace układ sercowo-naczyniowego. Co więcej, takie specyfiki rozleniwiają także jelita, zmuszając pacjenta do ich ciągłego przyjmowania.

Podsumowanie

Preparaty wspomagające odchudzanie rzeczywiście mogą pomóc osiągnąć upragnioną smukłą sylwetkę, ale tylko wówczas, gdy będą stosowane rozsądnie i w połączeniu z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną. W tej kwestii należy postępować niezwykle rozważnie. Nie warto sięgać po suplementy na własną rękę, zwłaszcza jeśli nie posiadamy fachowej wiedzy dietetycznej. Swoje wybory najlepiej konsultować z lekarzem lub dietetykiem. Pomocnych wskazówek może udzielić także farmaceuta.

Preparaty na odchudzanie – sprawdzamy czy działają
4.8 (96.47%) 17 głosów