Które suplementy diety pomagają w odchudzaniu?

które suplementy diety pomagają w odchudzaniu

Coraz większa liczba osób chcących zrzucić zbędną tkankę tłuszczową decyduje się sięgnąć po suplementy diety na odchudzanie. Tego typu środki są dostępne już nie tylko w aptekach, ale w wielu sklepach. Można je nabyć bez recepty i najczęściej występują w formie ziołowych tabletek lub herbatek. Preparaty te rzeczywiście mogą być bardzo pomocne, jednak muszą być przy tym wybierane oraz stosowane z głową. Które z nich są faktycznie w stanie pomóc w osiągnięciu smukłej sylwetki?

Jakie suplementy na odchudzanie znajdziemy na rynku?

Suplementy diety wspomagające odchudzanie dzielą się na trzy podstawowe kategorie, mianowicie są to środki:

  • hamujące łaknienie,
  • przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej,
  • blokujące wchłanianie tłuszczów.

Największą popularnością cieszą się środki, które hamują łaknienie. Są one polecane wszystkim tym osobom, które nie mogą powstrzymać się od jedzenia i brakuje im wystarczająco silnej woli. Tego typu suplementy na odchudzanie mogą mieć w składzie takie związki, jak wyciąg z fasoli zwykłej, kofeina, guarana, błonnik pokarmowy, chrom czy ocet jabłkowy.

Równie dużym zainteresowaniem cieszą się preparaty przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej i poprawiające metabolizm. Są to środki dedykowane między innymi osobom, które na co dzień nie stronią od ruchu. Zawarte w nich składniki (np. l-karnityna) stymulują rozbijanie cząsteczek tłuszczu, ułatwiając tym samym gubienie kilogramów.

Ponadto producenci oferują również suplementy diety na odchudzanie, które mają za zadanie blokowanie wchłaniania tłuszczów. Powstają one głównie z myślą o osobach, którym trudno jest zmienić nawyki żywieniowe i trzymać się rygorystycznej diety. Tego typu specyfiki zawierają w składzie substancje aktywne, które blokują wchłanianie 1/3 dostarczanych organizmowi tłuszczów. Nie wywołują efektów ubocznych, gdyż działają najczęściej wyłącznie w obrębie układu pokarmowego.

Jakie suplementy są bezpieczne dla organizmu?

To, czy suplement na odchudzanie jest bezpieczny dla organizmu, zależy przede wszystkim od tego, jakie znajdują się w nim składniki. Jeżeli są one legalne i zostały zatwierdzone przez EFSA oraz inne jednostki zajmujące się badaniem bezpieczeństwa żywieniowo-farmaceutycznego, wówczas możemy mieć pewność, że są one bezpieczne. Warto też zwracać uwagę, czy preparat, po który sięgamy posiada wyciągi z roślin i ziół czy są to sztuczne substancje. Zdecydowanie bardziej bezpieczne są oczywiście suplementy diety z naturalnymi składnikami.

Najefektywniejsze substancje pomagające spalić tłuszcz

Wśród szerokiej gamy suplementów diety wspomagających odchudzanie, dużą popularnością, jak już wyżej wspomniano, cieszą się preparaty, które zawierają w składzie związki przyspieszające spalanie tłuszczu. Do tych najefektywniejszych zalicza się:

  • piperynę – czyli substancję pochodzącą z pieprzu (odpowiedzialną za jego ostry smak i zapach). Jest ona alkaloidem pobudzającym zakończenia czuciowe w przewodzie pokarmowym, przyczyniającym się do poprawy trawienia.
  • kofeinę – organiczny związek chemiczny występujący w wielu roślinach, który można syntetyzować. Kofeina wspomaga mechanizm utraty tkanki tłuszczowej poprzez zwiększenie temperatury ciała oraz tętna.
  • kapsaicynę – substancję o dobrych właściwościach termogenicznych, naturalnie występującą głównie w czerwonych papryczkach chilli. Alkaloid ten stymuluje przemianę materii, czego efektem jest zwiększone tempo spalania tkanki tłuszczowej.
  • ketony malin – związki naturalnie występujące w malinach, żurawinie oraz czarnych owocach leśnych. W przewodzie pokarmowym aktywują hormon regulujący rozpad cząsteczek tłuszczu,  transport glukozy oraz mający pośredni wpływ na wrażliwość insulinową.

Suplementy na odchudzanie nie zastąpią posiłków

Zdaniem wielu dietetyków i specjalistów zajmujących się prawidłowym żywieniem, układ pokarmowy pacjentów, którzy decydują się na konsultację dietetyczną, jest bardzo często zmęczony niezdrowymi nawykami żywnościowymi. Gdy na dłuższą metę żywimy się tłustymi i ciężkostrawnymi potrawami, a w naszym codziennym jadłospisie brakuje świeżych warzyw i owoców, wówczas wraz z biegiem czasu mogą pojawić się uciążliwe dolegliwości, takie jak wzdęcia czy zaparcia. Wówczas warto sięgnąć po sprawdzone suplementy diety na odchudzanie, które zawierają w składzie substancje regulujące metabolizm i wspomagające trawienie. Mogą to być preparaty z wyciągami pozyskanymi z takich roślin, jak werbena, mięta, koper włoski, ananas, papaja czy karczoch.

Suplementy to nie wszystko

Aby zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, z całą pewnością nie wystarczy jedynie regularne przyjmowanie suplementów diety na odchudzanie. Bez aktywności fizycznej nie uda nam się osiągnąć upragnionych rezultatów. Pamiętajmy też, że zdrowy i właściwie zbilansowany jadłospis to podstawa. Jeśli zdecydujemy się na suplementację wspomagającą spalanie tłuszczu czy hamującą łaknienie, starajmy się świadomie wybierać wyłącznie wysokiej jakości preparaty, oparte na substancjach o klinicznie udowodnionej skuteczności, które naprawdę działają.

Które suplementy diety pomagają w odchudzaniu?
4.9 (98.75%) 16 głosów